O szlaku

O szlaku

Piekielny Szlak to licząca blisko 225 km długości trasa turystyczna, łącząca Piekło i Niebo - dwie miejscowości położone w Gminie Końskie. Szlak wiedzie przez teren dziewięciu gmin z terenu powiatów: koneckiego, skarżyskiego i opoczyńskiego, będących członkami Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania “U Źródeł” - ukazując najciekawsze atrakcje turystyczne tego obszaru: rezerwaty, pomniki przyrody, muzea techniki i miejsca związane z odlewnictwem, a także zabytki sakralne oraz miejsca wypoczynku i rekreacji.

Na trasie szlaku znalały się m.in. Skałki Piekło, Gagaty Sołtykowskie, Świnia Góra, Piekło Dalejowskie, Brama Piekielna, Górna Krasna, Sielpia, Maleniec, Kuźnica i Piekło Szkuckie. Charakterystyczne nazewnictwo oraz związane z poszczególnymi miejscami legendy sprawiły, że moce nadprzyrodzone stały się motywem przewodnim tej trasy.

Szlak został wytyczony i oznakowany dzięki staraniom poszczególnych samorządów, a dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej - przyznanemu w ramach realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, szlak został wyposażony w niezbędną infrastrukturę - drogowskazy, tablice informacyjne i miejsca odpoczynku (zadaszone stoły, ławki, altany, stojaki na rowery, miejsca do organizacji ogniska i w miejsca biwakowe).

Piekielny Szlak na terenie Gminy Bliżyn to 27 kilometrów trasy wiodącej m.in. przez piękne lasy, tajemnicze zakątki i miejsca owiane legendami. Zapraszamy Państwa do odkrywania piękna Gminy Bliżyn. Zapraszamy Państwa do korzystania z “Piekielnie Dobrego Szlaku”!

Mapa Szlaku >>>

O gminie

Gmina Bliżyn położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego, sąsiaduje z gminami: Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Zagnańsk, Stąporków, Chlewiska i Szydłowiec.

Gmina zajmuje obszar 141 km2, który zamieszkuje ok. 8.390 osób. Gmina podzielona jest na 23 sołectwa. Stolicą Gminy jest Bliżyn, tu mieści się siedziba władz samorządowych, Ośrodek Zdrowia, Gminny Ośrodek Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gmina Bliżyn zlokalizowana jest w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zalicza się do sfery ochronnej Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego...

Galeria