Mapa szlaku

Mapa szlaku

Piekielny Szlak na terenie Gminy Bliżyn to 27 kilometrów trasy wiodącej m.in. przez piękne lasy, tajemnicze zakątkii miejsca owiane legendami. Poniżej prezentujemy Państwu część z nich.

Dąb na stawidłach

Wędrówkę po bliżyńskim odcinku Piekielnego Szlaku możemy rozpocząć w miejscowości Kucębów (zlokalizowanej w południowo-zachodniej części gminy). Idąc dalej - drogami publicznymi - dotrzemy do miejscowości Kopcie, w której warto zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć dąb “Na Stawidłach”. Wiek tego okazałego dębu szypułkowego (o wysokości 30 metrów i obwodzie pnia na wysokości 1,3 m przekraczającej 535 cm,) ocenia się na około 400 lat.

 

 

Lasy

Wędrując południowym odcinkiem Piekielnego Szlaku możemy podziwiać wspaniałe i bogate przyrodniczo lasy - będące idealnym miejscem do wypoczynku na łonie natury o każdej porze roku. Kompleksy leśne, które zajmują ok. 70% powierzchni Gminy Bliżyn stanowią pozostałość dużego, naturalnego kompleksu należącego do dawnej Puszczy Świętokrzyskiej.

Rezerwat Świnia Góra

Idąc dalej Piekielnym Szlakiem (w kierunku Bliżyna) dotrzemy do Rezerwatu „Świnia Góra”, który utworzony został dla zachowania naturalnych, wielopiętrowych drzewostanów mieszanych. Rezerwat położony jest w granicach Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, w głębi rozległego kompleksu leśnego i obejmuje spłaszczoną grzbietową partię wzniesienia Świniej Góry (330 m.n.p.m.). Drzewostan rezerwatu w wieku 120-200 lat tworzą: buk i jodła (z domieszką dębu, modrzewia polskiego, sosny, jaworu, grabu oraz świerka). W rezerwacie występuje 22 gatunki roślin górskich i 20 gatunków roślin chronionych.

Rezerwat Dalejów

Wędrując dalej dojdziemy do Rezerwatu „Dalejów”, który utworzony został dla zachowania naturalnych wielogatunkowych drzewostanów z dużym udziałem modrzewia polskiego. Rezerwat położony w granicach Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, w głębi rozległego kompleksu leśnego. Drzewostan rezerwatu (w wieku 80-150 lat) tworzą: jodła i modrzew polski, zaś w domieszce występują buk, sosna, dąb i brzoza. Pojedyncze okazy drzew osiągają wiek do 200 lat i wymiary pomnikowe. W rezerwacie rośnie szereg rzadkich i chronionych gatunków roślin.

 

Piekło Dalejowskie

Wędrując dalej Piekielnym Szlakiem napotkamy pomnik przyrody nieożywionej - Piekło Dalejowskie. Na miejscu możemy podziwiać liczne formy skalne zbudowane z piaskowców triasowych - m.in.: ścianki, progi, urwiska i bloki skalne (tworzące fragmentami skalny wąwóz wysokości 2-2,5 m). Odkryto tu i opisano liczne małe jaskinie. Skały Piekła Dalejowskiego porastają piękne paprocie, tworząc efektowne "wiszące ogrody".

Brama Piekielna

Innym ciekawym pomnikiem przyrody nieożywionej znajdującym się przy Piekielnym Szlaku jest Brama Piekielna - naturalna brama skalna. Erozja wodna i wietrzna wyrzeźbiły w piaskowcach  dolnego triasu szczelinę o szerokości ok. 1,5 m i wysokości ok. 2 m przykrytą blokiem skalnym o średnicy 3 m i grubości 1 m. Przy Bramie Piekielnej wybudowano tzw. „deszczochrony” dające schronienie turystom przemierzjącym Piekielny Szlak.

 

 

Zalew w Bliżynie

Wędrując dalej (mijając miejsce odpoczyku zlokalizowane w Sobótce) dochodzimy do Bliżyna. Jedną z największych atrakcji turystycznych Bliżyna jest przepiękny zalew na rzece Kamiennej, nad którym - o każdej porze roku - możemy aktywnie wypocząć. Na turystów czekają m.in.: plaża z kąpieliskiem i brodzikiem dla dzieci, boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla  najmłodszych, trasy Nordic Walking, siłownia zewnętrzna, altana z grillem i - w sezonie - wypożyczalnia sprzętu pływackiego.

 

Pałac Platerów / Pomnik Władysława Jagiełly

Będąc w Bliżynie warto zobaczyć Pałac Platerów - neogotycki pałac, który został wybudowany na początku XIX wieku (do czasów obecnych zachowało się tylko jego zachodnie skrzydło z wozownią, oficyną oraz pałacykiem myśliwskim). Śladem historii Bliżyna jest pomnik króla Władysława Jagiełly. Według źródeł Jagiełło - prawdopodobnie - dwukrotnie gościł w Bliżynie, m.in. w drodze pod Grunwald w 1410 roku.

Kościół pw. Św. Zofii / Kościół pw. Św. Ludwika

W Bliżynie warto zobaczyć również dwa ciekawe obiekty architektury sakralnej. Pierwszym z nich jest kościół pw. Św. Zofii zbudowany w 1818 roku - orientowany, o konstukcji zrębowej, którego głównym budulcem było drewno modrzewiowe. Ołtarz główny (z początku XIX w.)  ma wystrój barokowo-klasycystyczny. Drugim jest kościół parafialny pw. Św. Ludwika - wybudowany w latach 1896-1900 - orientowany, zbudowany z kamienia ciosowego jako budowla trzynawowa o układzie bazylikowym.

Aktywny wypoczynek

Bliżyn i okolice to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Wspomniany wcześniej zalew jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnychi rekreacji. Oznakowane i dobrze przygotowane trzy trasy Nordic Walking zachęcają do “spacerów z kijkami”. Sieć utwardzonych dróg o małym natężeniu ruchu, piękne krajobrazy i czyste powietrze to idealny teren do uprawiania turystyki - pieszej, rowerowej i konnej.

Miejsca odpoczynku Sobótka

Ostatni odcinek Piekielnego Szlaku wiedzie drogami publicznymi z Bliżyna - przez miejscowości: Płaczków, Sołtyków, Mroczków-Kamionka - do miejscowości Sobótka. To właśnie tam przygotowano (kolejne na trasie) miejsce odpoczynku dla turystów. W altanie odwiedzający naszą gminę mogą zebrać siły po wędrówce, schronić się przed słońcem lub deszczem. Sobótka to również ostatni przystanek na bliżyńskim odcinku Piekielnego Szlaku.

 

O gminie

Gmina Bliżyn położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego, sąsiaduje z gminami: Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Zagnańsk, Stąporków, Chlewiska i Szydłowiec.

Gmina zajmuje obszar 141 km2, który zamieszkuje ok. 8.390 osób. Gmina podzielona jest na 23 sołectwa. Stolicą Gminy jest Bliżyn, tu mieści się siedziba władz samorządowych, Ośrodek Zdrowia, Gminny Ośrodek Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gmina Bliżyn zlokalizowana jest w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zalicza się do sfery ochronnej Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego...

Galeria